Menu

Medal Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski


2 października 2021 r. podczas okolicznościowej gali w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu prezes Aleksander Mikołajczak odebrał z rąk Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego Medal Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.

Okolicznościowy medal został wykonany z okazji 100. Rocznicy Powrotu Kujaw i Pomorza do Wolnej Polski. Przyznawany jest osobom zasłużonym dla idei upamiętniania powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy oraz podmiotom zasłużonym w krzewieniu pamięci o tamtych wydarzeniach.Medal

Dębowy tryptyk. W pozycji zamkniętej na jego zewnętrznej powierzchni widnieje wizerunek herbu II Rzeczypospolitej z 1919 roku, który spina dwa skrzydła tryptyku. Po ich otwarciu w środkowej wewnętrznej części tryptyku ukazują się trzy numizmaty tworzące liczbę 100. Na tej powierzchni widnieje symboliczny zapis historii powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski w postaci chronologicznie zobrazowanych terytorialnych zarysów map wraz z heraldyką odnoszącą się do stuletniej historii.

Medal Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski