Bank Spółdzielczy w Brodnicy partnerem programu
Tarcza Finansowa PFR 2.0
Tarcza Finansowa PFR 2.0
Zgodnie z przyjętym przez PFR procesem obsługi subwencji finansowej w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0. zbliża się termin na wdrożenie procesu umorzenia subwencji .
Założeniem Programu Tarcza Finansowa 2.0. jest umorzenie w 100% subwencji po spełnieniu określonych warunków przez Beneficjenta. W przypadku Przedsiębiorstw z sektora MŚP warunkiem rozliczenia i umorzenia subwencji jest:
- nieprzerwane utrzymanie działalności gospodarczej do 31 grudnia 2021 r. oraz
- rozliczenie nadwyżki otrzymanej subwencji finansowej, wskazując rzeczywiste koszty stałe oraz rzeczywistą wysokość spadku przychodów na podstawie danych finansowych za okres od 1 listopada 2020 r. do 31 marca 2021 r.
W przypadku Mikroprzedsiębiorstw warunkiem rozliczenia i umorzenia subwencji jest:
- nieprzerwane utrzymanie działalności gospodarczej do dnia 31 grudnia 2021 r. oraz
- utrzymania średniego poziomu zatrudnienia w 2021 r. w porównaniu do liczby pracowników, na których otrzymał subwencję. PFR dokona sprawdzenia tych warunków automatycznie na podstawie danych z ZUS, dlatego przedsiębiorca nie będzie musiał załączać do wniosku żadnych dokumentów i zaświadczeń.
Najbliższe ważne daty dotyczące procesu umorzeń Tarczy 2.0:
- od 18.11.2021 r. zostanie udostępnione w bankowości elektronicznej oświadczenie dla Klientów z sektora MŚP;
- do 15.01.2022 r. Klient z sektora MŚP będzie zobowiązany złożyć oświadczenie;
- od 17.01.2022 r. zostanie udostępnione w bankowości elektronicznej oświadczenie dla Klientów z sektora Mikroprzedsiębiorstw;
- do 28.02.2022 r Klient z sektora Mikroprzedsiębiorstw będzie zobowiązany złożyć oświadczenie;
- do 30.06.2022 r. Klient z sektora MŚP będzie zobowiązany zwrócić kwotę nadwyżki subwencji wyliczoną w oświadczeniu;
- do 30.07.2022 r PFR przekaże do Banków decyzje o umorzeniu dla Klientów, która to zostanie udostępniona w bankowości elektroniczne;
- do 15.09.2022 r. ostateczny termin zwrotu kwot subwencji wskazanej w Decyzji PFR.
W przypadku konieczności zwrotu środków przez Klientów z sektora MŚP proces zostanie podzielony na dwa przelewy (na rachunek indywidulany wskazany przez PFR):
- pierwszy do 30.06.2022 r. zwrot środków na podstawie wyliczeń Klienta w złożonym oświadczeniu, na rachunek również wskazany w oświadczeniu
- drugi do 15.09.2022 r. lub do daty wskazanej w decyzji przez PFR, w przypadku, kiedy wyliczona przez PFR kwota umorzenia będzie różna od kwoty wyliczonej w złożonym przez Klienta oświadczeniu.
W przypadku konieczności zwrotu środków przez Klientów z sektora Mikroprzedsiębiorstw - do 15.09.2022r. nieumorzonej części subwencji na rachunek wskazany przez PFR.
Zgłoszenia Informacyjne
Na podstawie regulaminu Beneficjent jest zobowiązany do informowania PFR o zdarzeniach mających wpływ na realizację zobowiązań wynikających z Umowy Subwencji Finansowej. W tym celu należy przedłożyć w Banku stosowną informację w przypadku zaistnienia jednej z poniższych sytuacji:
- Krytyczne błędy w umowach Subwencji Finansowej
- Błędne zwroty w ramach Subwencji Finansowej
- Zamknięcie rachunku bankowego przez Przedsiębiorcę
- Wypowiedzenie umowy rachunku przez Bank
- Śmierć Beneficjenta
- Likwidacja przedsiębiorstwa
- Faktyczne zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej
- Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej
- Restrukturyzacja Przedsiębiorstwa
- Upadłość Przedsiębiorstwa
- Błędy w oświadczeniach przekazanych do PFR
- Informacje o przeprowadzonych reorganizacjach podmiotowych
Informujemy, że zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie PFR do dnia 15 kwietnia 2021 r. jest jeszcze możliwość składania zapytań w postępowaniu wyjaśniającym, dotyczącym wniosku o udzielenie subwencji finansowej w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy przez PFR, przedsiębiorca będzie miał możliwość złożenia wniosku o udzielenie subwencji finansowej albo odwołania do dnia 22 czerwca 2021 r.
Jeżeli prowadzisz mikro, małą lub średnią firmę to możesz złożyć wniosek o bezzwrotną subwencję w ramach Programu Tarcza Finansowa PFR 2.0 w systemie bankowości elektronicznej naszego Banku.
To kolejny, po Tarczy Finansowej 1.0., Program wdrażany przez Polski Fundusz Rozwoju, którego zadaniem jest wsparcie firm będących w trudnej sytuacji finansowej w związku z epidemią koronawirusa. W przypadku dużych firm wnioski o finansowanie można złożyć bezpośrednio w PFR na stronie www.pfr.pl/tarcza.
Wnioski można składać od 15 stycznia do 28 lutego 2021 r. za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej naszego Banku.
W trakcie składania wniosku o subwencję należy sprawdzić, czy od przesłania deklaracji VAT-7 minęły 4 dni kalendarzowe, a w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie z VAT, co najmniej 7 dni kalendarzowych od złożenia JPK_VAT za bazowy miesiąc, od którego wyliczane będą straty w składanym wniosku.
Proces walidacji wniosków wymaga przetworzenia danych w rejestrach publicznych. Złożenie wniosku o subwencję wcześniej rodzi ryzyko jego odrzucenia przez PFR.
Składając Wniosek, przedsiębiorca zobowiązany jest do przekazania do Banku dokumentów poświadczających umocowanie osoby upoważnionej przed podpisaniem umowy subwencji finansowej, w tym do:
- przekazania pełnomocnictwa, z którego będzie wynikało umocowanie osoby upoważnionej do złożenia oświadczeń woli i wiedzy w celu lub w związku z zawarciem umowy subwencji finansowej, przy czym pełnomocnictwo powinno zostać:
- podpisane przez osobę/y umocowaną/e do działania w imieniu przedsiębiorcy przy wykorzystaniu Kwalifikowanego Podpisu Elektronicznego (podpis powinien zostać zamieszczony wewnątrz pliku w formacie PAdES),
- udzielone w treści odpowiadającej dokumentowi znajdującemu się pod wskazaną ścieżką - https://pfrsa.pl/dam/serwis-korporacyjny-pfr/documents/tarcza-finansowa-pfr-20/Tarcza_finansowa_2.0_PFR_dla_MMSP_pelnomocnictwo.pdf , oraz
- przekazane w formacie PDF;
- przekazania do Banku odpisu z KRS lub wydruku z CEIDG (w zależności od formy prawnej przedsiębiorcy), z którego będzie wynikało umocowanie osób udzielających pełnomocnictwa, albo umocowanie osoby upoważnionej do samodzielnego reprezentowania przedsiębiorcy;
- przekazania do Banku innych dokumentów wyjaśniających ewentualne rozbieżności pomiędzy dokumentami wskazanymi powyżej a stanem faktycznym (np. dokument poświadczający zmianę nazwiska); lub wskazania we wniosku danych osoby upoważnionej oraz osób, które złożyły podpisy pod pełnomocnictwem.
Jak się przygotować do złożenia wniosku w ramach Tarczy Finansowej PFR
- Zapoznaj się z Regulaminem ubiegania się o udział w programie rządowym "Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm"
- Upewnij się, że dane firmy widoczne w bankowości elektronicznej są aktualne (zgodnie z wpisem we właściwym rejestrze).
- Zweryfikuj czy posiadasz odpowiednie umocowanie do złożenia wniosku i zawarcia umowy subwencji w formie elektronicznej (wydruk z CEIDG, odpis z KRS lub pełnomocnictwo). Jeśli z odpisu KRS lub z wydruku z CEIDG nie wynika uprawnienie do samodzielnej reprezentacji przedsiębiorcy przez osobę składającą wniosek, niezbędne jest załączenie pełnomocnictwa ( zgodnego ze wzorem dostępnym na stronie PFR ) podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym (UWAGA: profil zaufany nie spełnia warunków kwalifikowanego podpisu).
Zachęcamy do skorzystania z załączonego na stronie PFR formularza pełnomocnictwa, co przyspieszy proces walidacji wniosku. - Sprawdź czy na dzień 31 grudnia 2019 r. oraz 1 listopada 2020 r. oraz na dzień składania wniosku prowadziłeś działalność gospodarczą w ramach przynajmniej jednej z branż wskazanych przez PFR .
- Przygotuj informacje o wysokości Przychodów w wybranych przez Ciebie okresach do porównania:
- od 1 kwietnia 2020 do 31 grudnia 2020 w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019, albo
- od 1 października 2020 do 31 grudnia 2020 w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019.
- Dodatkowo w przypadku MŚP przygotuj informacje o faktycznych i prognozowanych:
- przychodach w miesiącach:
- styczeń, luty, marzec, listopad i grudzień roku 2019,
- listopad i grudzień roku 2020,
- styczeń, luty i marzec roku 2021;
- kosztach stałych w miesiącach:
- listopad i grudzień roku 2020,
- styczeń, luty i marzec roku 2021.
- przychodach w miesiącach:
- Przygotuj informację o liczbie zatrudnionych pracowników:
- na potrzeby ustalenia statusu przedsiębiorcy (Mikrofirma/MŚP) na dzień 31 grudnia 2019 r. , a w przypadku braku jakiegokolwiek pracownika na dzień 31 lipca 2020 r.
Przez pracownika rozumie się osobę zatrudnioną wyłącznie na podstawie umowy o pracę w przeliczeniu na pełne etaty z wyłączeniem pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich, wychowawczych lub zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, - na potrzeby wyliczenia kwoty subwencji finansowej na dzień 30 września 2020 r.
Za pracownika uważa się osobę fizyczną, która była zgłoszona przez przedsiębiorcę do ubezpieczenia społecznego w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy lub osobę współpracującą z przedsiębiorcą, niezależnie od formy prawnej tej współpracy (np. umowy cywilnoprawne) oraz na którą przedsiębiorca odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne. Wlicza się także osoby np. na urlopach wychowawczych, macierzyńskich, ojcowskich.
- na potrzeby ustalenia statusu przedsiębiorcy (Mikrofirma/MŚP) na dzień 31 grudnia 2019 r. , a w przypadku braku jakiegokolwiek pracownika na dzień 31 lipca 2020 r.
UWAGA!
Ponieważ podstawą weryfikacji wniosków i oświadczeń, które wpływają na przyznanie subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR i jej wysokość są rejestry publiczne, ważne jest, aby przedsiębiorca, który będzie się ubiegać o jej przyznanie złożył deklarację VAT w czasie, który pozwoli na jej przetworzenie i zatwierdzenie przez Ministerstwo Finansów.
Najczęściej zadawane pytania
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pojawiają się podczas wypełniania wniosku w ramach Tarczy Finansowej 2.0 PFR.