Ostrzegamy przed nową formą oszustwa na portalach aukcyjnych

Rozwój sprzedaży online spowodował rosnącą aktywność cyberoszustów. Coraz częściej dokonują oni wyłudzeń danych bądź pieniędzy poprzez serwisy internetowe jak np. platforma OLX.

W swoich działaniach przestępcy wykorzystują m.in. uruchomiony niedawno przez OLX nowy system płatności. Płatności OLX, które miały umożliwiać przeprowadzanie szybkich transakcji stały się tym samym narzędziem dla oszustów.

W trosce o bezpieczeństwo Państwa środków prosimy o zachowanie czujności i ostrożności szczególnie przy otwieraniu linków do stron i formularzy, jak również podawaniu jakichkolwiek danych autoryzacyjnych karty płatniczej lub do bankowości internetowej.

Jaki jest scenariusz oszustwa?

  1. Sprzedający wystawia ogłoszenie na portalu aukcyjnym.
  2. Oszust wyszukuje ofertę i nawiązuje rozmowę ze sprzedającym. Dopytuje czy oferta jest aktualna, pyta o szczegóły budując tym samym zaufanie.
  3. Przestępca deklaruje chęć kupna, nalega jednak by całą transakcję ze względów bezpieczeństwa lub darmowej dostawy sfinalizować poprzez nową formę płatności w serwisie OLX.
  4. Oszust proponuje natychmiastową wpłatę środków na rachunek sprzedającego, a następnie przesyła mu instrukcję wraz z linkiem do rzekomego odbioru płatności.
    ! LINK MOŻE BYĆ FAŁSZYWY. Klikając sprzedający trafia na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych karty płatniczej (m.in. numeru karty, ważności oraz kodu CVV) oraz kodu 3D Secure. Wypełniając formularz oszust ma już wszystko żeby okraść sprzedającego.
  5. Sprzedający myśli, że potwierdza odbiór zapłaty tymczasem zatwierdza nieautoryzowaną transakcję swoich środków. Przestępca cały czas przekonuje sprzedającego, że wszystko co zatwierdza jest potrzebne aby otrzymał pieniądze za towar.

WAŻNE!

Zawsze uważnie i dokładnie czytaj przychodzące z banku SMS-y, zwłaszcza jeżeli masz wpisać kod 3D Secure. Upewnij się, że potwierdzasz dokładnie taką operację, jaką masz zamiar wykonać.

Wpisanie kodu autoryzacyjnego do przesłanego przez oszusta formularza może oznaczać, że np. autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. W tym momencie oszust Cię okrada. Zapłaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaci nią gotówkę w bankomacie.